Wewnętrzne rolety materiałowe należą do grona najpopularniejszych osłon okiennych. Posiadają szereg zalet, które są dostrzegane przede wszystkim latem, gdy na dworze panują nieznośne upały. Wystarczy wtedy rozwinąć roletę – zasada jest jednak taka, że im częściej są one zwijane i rozwijane, tym prędzej się brudzą. Trzeba zatem zadbać o utrzymanie ich w czystości.

 

Delikatna pielęgnacja


Konserwacja rolet nie jest generalnie trudna i skomplikowana. Trzeba jedynie pamiętać o kilku rzeczach, które okazują się przydatne i ułatwiają sprawę. Przede wszystkim najważniejsze jest to, z jakiego dokładnie materiału rolety zostały wykonane. Jeśli jest to np. bawełna bez żadnych dodatkowych powłok (takie rolety można łatwo uszyć we własnym zakresie), można swobodnie prać ją w pralce automatycznej i prasować. W przypadku innych materiałów pranie w automacie i prasowanie nie są zalecane. Zwłaszcza, że znakomita większość modeli dostępnych w sprzedaży posiada na powierzchni specjalną warstwę zabezpieczającą. Trzeba zatem postawić na delikatną pielęgnację przy zastosowaniu miękkiej, zwilżonej szmatki i detergentu. Z detergentem też nie należy przesadzać. Minimalna ilość wystarczy, w przeciwnym razie dojść może do odbarwienia materiału. Z niektórymi zabrudzeniami świetnie sobie poradzi zwykła gumka do ścierania.

Zdejmować roletę czy nie?

O tym czy roletę do czyszczenia zdejmować, czy nie użytkownik musi zadecydować sam. Jeżeli jednak zabrudzenie nie jest jakieś uciążliwe ani też rozległe, zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie materiału na uchwytach i rurkach. W praktyce takie czyszczenie jest o wiele bardziej wygodne. Niekiedy jednak zachodzi konieczność zdjęcia tkaniny – jest to jednak dość kłopotliwe z uwagi na kwestie związane z demontażem i ponownym montażem. Czyszczenie rolet jest zalecane przy ładnej, słonecznej pogodzie. Dlaczego? Po pierwsze – pod światło zabrudzenia są lepiej widoczne, a po drugie – zwilżona część materiału szybciej schnie. Czasem można też sięgnąć po odkurzacz ze szczotkową końcówką – przydaje się zwłaszcza przy odświeżaniu rolet typu dzień-noc.